Інтегрований розвиток Житомира

Вітальне слово від мера міста

Дорогі друзі!

Житомир 2030 – яке це місто? Які люди в ньому живуть? Які компанії тут працюють? Відповіді на всі ці питання лягли в основу Концепції інтегрованого розвитку Житомира до 2030 року.

Концепція розроблена міждисциплінарною командою у складі фахівців міської ради, незалежних місцевих і закордонних експертів та представників Німецького товариства міжнародного співробітництва («Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH»). Цей стратегічний документ визначає просторові та змістові напрямки розвитку міста на наступні 10 років. В основу покладені світові та європейські тенденції інтегрованого розвитку, визначені Лейпцизькою хартією сталого європейського міста, Порядком денним сталого розвитку 2030 та директивами Хабітату ІІІ. 7 лютого 2019 року Концепція інтегрованого розвитку Житомира до 2030 року була підтримана і прийнята більшістю голосів на 45-ій сесії Житомирської міської ради.

Які переваги від цього отримає місто? Концепція визначає основні напрямки розвитку міста, дозволяє збільшити рівень добробуту і задоволеності громади, залучити міжнародних інвесторів та донорів, адже однією з основних умов сталого розвитку громади в умовах децентралізації є наявність стратегії розвитку.

Житомир працює у цьому напрямку разом із Полтавою, Вінницею, Чернівцями, Львовом, Харковом, Мелітополем і Подільським районом Києва. Проєкт має назву «Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ» та фінансується Урядами Німеччини та Швейцарії.

17 травня 2016 року між Житомирською міською радою та GIZ підписано Протокол про співробітництво, який передбачав розробку Концепції інтегрованого розвитку та різноманітних інвестиційних проєктів через обмін досвідом з іншими містами. Починаючи з листопада 2019 року Житомир приєднався до Проєкту «Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ», який є продовженням першої фази та базується на його результатах. Окрім Концепції інтегрованого розвитку Житомира до 2030 року, в рамках Проєкту було розроблено План сталої міської мобільності із залученням широкого кола експертів та місцевих жителів. План сталої міської мобільності визначає шість пріоритетів розвитку мобільності м. Житомир, а також заходи для кожного пріоритету, які базуються на аналізі існуючої ситуації та поставлених цілей розвитку мобільності.

Протягом 2016-2019 рр. близько 400 працівників органів місцевого самоврядування взяли участь в тренінгах та семінарах за програмою підвищення кваліфікації «Кваліфікація 2030». Навчальні заходи дозволили покращити співпрацю, комунікацію та координацію між різними структурними підрозділами Житомирської міської ради. Учасники розширили свої знання у сферах поводження з відходами на муніципальному рівні, міської мобільності та проєктного менеджменту. Варто зауважити, що Проєкт дозволив активізувати громадянське суспільство в нашому місті та започаткував нові практики залучення громадян до процесів планування та розвитку міста шляхом проведення форумів інтегрованого розвитку, щорічного урбаністично-культурного фестивалю «Майстерня міста Житомир», фокус-груп, різноманітних урбан-зустрічей та інших громадських заходів.

На цій платформі ми збираємо всю інформацію, яка стосується інтегрованого розвитку Житомира. Новини, проєкти, нормативні акти та думки, розміщені на цій платформі, стосуються лише одного – сталого розвитку нашого міста.

Маю великі сподівання на цей Проєкт і сповнений рішучості досягти поставлених цілей, адже житомиряни заслуговують жити, працювати, кохати, творити і любити у комфортному та процвітаючому місті.

Створюємо Житомир разом!

Сергій Сухомлин

Назва проєкту: Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ

Замовник: Федеральне міністерство економічного співробітництва та розвитку (BMZ), Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO)

Політичний партнер: Міністерство розвитку громад та територій України Загальна тривалість: 2019 – 2023 рр.

Міста-учасники: Житомир, Віниця, Чернівці, Полтава, Львів, Харків, Мелітополь, Подільський район Києва

Вихідна ситуація

У 2014 році під час Революції гідності українці виступили за посилення демократії в країні. З того часу Уряд України впроваджує реформи децентралізації та місцевого самоврядування, які дозволили містам отримати більші повноваження та ресурси для виконання завдань на місцях. Однак якість громадських послуг та рівень розвитку інфраструктури в містах часто є незадовільними. По-перше, відсутня національна нормативно-правова база в сфері інтегрованого розвитку міст, на яку б могли орієнтуватися державні та міські суб’єкти в своїй діяльності. По-друге, багатьом містам України ще не вдалося налагодити координацію дій в сферах міського розвитку, досягти консенсусу серед зацікавлених сторін за допомогою різних форматів залучення громадян та підвищити ефективність використання державних коштів шляхом об’єднання ресурсів. З метою подолання цих викликів українські міста все частіше прагнуть застосовувати підхід «інтегрованого міського розвитку». Планування, що здійснюється за такою концепцією, сприяє сталому розвитку, суспільній рівновазі та соціальній різноманітності. Без цього вкрай важко забезпечити збереження культурно-історичної спадщини, дотримання будівельних стандартів та економічне зростання.

Основною метою проекту є впровадження Концепції інтегрованого розвитку Житомира до 2030 року. Процес впровадження Концепції передбачає активну роботу Керівного комітету та 6 фокус-груп із залученням громадян до планування змін у місті. 

Проєкт прагне покращити умови життя міського населення в сталий спосіб. Міста повинні навчити свої адміністративні органи професійно вирішувати нові завдання місцевого самоврядування, а також ефективніше співпрацювати та узгоджувати свою діяльність з мешканцями міст. Міста мають стати центрами зростання економічно сильної та демократичної України. 

До кінця 2023 року Вінниця, Житомир, Полтава, Чернівці, Львів та Подільський район Києва будуть впроваджувати Концепції інтегрованого розвитку міст та План сталої міської мобільності, а нові міста-учасники (Харків та Мелітополь) розроблятимуть ці стратегічні документи. До цього процесу залучатимуться громадські організації та мешканці міста.  Разом із представниками громади міста будуть продовжувати роботу над пріоритетним інфраструктурним проєктом.

У рамках Проєкту здійснюватиметься організація заходів з підвищення кваліфікації для місцевих урядовців та архітекторів, на яких вони вивчатимуть нові сучасні підходи, стандарти й методи сталого розвитку міст. Окрім того, в рамках Проєкту здійснюватиметься комплексне покращення програм підготовки фахівців з містобудування та модернізація законодавчої та нормативно-правової бази. Всі населені пункти України отримають доступ до ноу-хау та досвіду, набутих під час реалізації Проєкту, і посилять співробітництво на національному та міжнародному рівнях.⁠

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.